Cześć! Blog został przeniesiony pod nowy adres: www.uchowruch.pl. Za chwilę nastąpi przekierowanie :).

Alternatywne Metody Komunikacji, czyli jak rozmawiać bez słów - webinar

by - 5/02/2019



Przed nami kolejny wyjazd i kolejny webinar. Tym razem będzie o Alternatywnych Metodach Komunikacji. Ciekawy choć bardzo obszerny temat wpadł mi w ręce zupełnie przez przypadek. Antek ma jaz 6 lat i nie ma problemów z komunikacją (zazwyczaj) niemniej mój dzisiejszy wpis poświęcony jest dzieciom z autyzmem i niedosłuchem, które mają problemy z werbalnym porozumiewaniem się. Mowa więc o komunikacji wspomagającej i alternatywnej (ACC).
Metoda wspomaganej komunikacji jest już bardzo długo wykorzystywana w terapii dzieci i dorosłych z autyzmem. Jak wiecie niedosłuch często połączony jest z innymi schorzeniami. Najczęstszym jest własnie autyzm. Bardzo wiele z was pisząc do mnie prosi o porady w sprawie rehabilitacji schorzeń zespolonych tj, niedosłuchu z autyzmem. Stąd mój dzisiejszy wpis i pomysł na kolejny webinar. 
Metoda o której mowa od bardzo wielu lat wzbudza dość dużo kontrowersji, dotyczą one przede wszystkim samodzielności osoby wypowiadającej się, czyli osoby wspomaganej. Pozorna prostota tej metody powoduje mylne przekonanie, że może być ona wykorzystywana przez każdego opiekuna (rodzica, terapeutę) w stosunku do każdej niemówiącej osoby. Tak oczywiście nie jest. Pamiętajmy, ze każda terapia wymaga choćby minimalnego przygotowania pod okiem specjalisty. Czasem bowiem, nawet nieświadomie i z dobrymi intencjami, możemy wyrządzić więcej krzywdy, niż pożytku. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy się bać nowych metod. Absolutnie nie, chodzi bardziej o odpowiedzialne podejście do tematu. 
Pamiętajmy także, że u autystyków zaburzenia rozwoju mowy mają wpływ na cały obszar ich funkcjonowania. Jak pisze w swoim Poradniku Logopedycznym Marzena Mieszkowicz: Potrzeba komunikowania się z otoczeniem to bez wątpienia najważniejsza potrzeba psychiczna każdego człowieka. A zatem, gdy mowa jest poważnie zaburzona warto dziecku pomóc stosując adekwatnie do jego potrzeb wspomagające lub alternatywne sposoby porozumiewania się.
Komunikacja wspomagająca to wszelkie sposoby, jakimi ludzie przekazują informacje, kiedy nie mogą mówić, lub gdy mówią niewyraźnie. Komunikacja Alternatywna jest to porozumiewanie się metodą zastępującą mowę. Jest więc ogromna różnica między zastępowaniem, a wspomaganiem mowy.
Wśród metod alternatywnych największą popularnością cieszą się: mima i pantonima, fonogesty, alfabet punktowy, sygnałowo-dotykowy system porozumiewania się, daktylografia oraz język migowy. Wszystkie te metody szczegółowo opisane są w Poradniku Logopedyczny Marzeny Mieszkowiecz, więc nie będę tutaj ich opisywać, zapraszam na webinar :)



0 ~ komentarze

Również może Ci się spodobać: