A DLACZEGO nie? :)
- Antoś nie dotykaj tostera!
- Dlaczego nie?
- Bo się oparzysz!
- Oparzę?
- Tak!
- Auuu! Boli!
- Oparzyłeś się?
- Tak!
- A w co?
-W toster!
-:)
Dziś będzie o pytaniu: dlaczego? i o tym dlaczego to pytanie jest takie ważne ;)
Jeżeli jesteście ze mną od początku, albo przynajmniej czytacie dość regularnie moje wpisy to wiecie, że dużo pomocy do pracy z Antkiem wykonuję sama. Ups.. nie sama tylko z Olkiem i Antosiem oczywiście. Można nawet powiedzieć, że tylko nieznacznie im pomagam :) Wiecie więc, że często w naszych logo-zabawach pojawia się pytanie Dlaczego? Wiem od mojej Madzi (logopedy), że jest to pytanie, które stanowi krok milowy w terapii, dlatego wykorzystuję je dość często. Jeśli dziecko zadaje pytanie dlaczego, umie i rozumie, jak na nie odpowiedzieć, to można rzec, że to ogromny postęp terapeutyczny.
Jak tym razem ćwiczyliśmy?
Ćw. 1
Zaczęliśmy od ćwiczenia na łączenie cech. Jak widzicie pomoce wykonane własnoręczne, na pewno widzieliście je już na moim blogu. Tym razem wykorzystane do ćwiczenia pytania dlaczego?
Ćw. 2
Kolorowanie według wzoru. Najpierw mówię na jakiej zasadzie trzeba pokolorować obrazek. Następnie Antek robi całość zadania sam. Staram się nie przerywać i nie komentować. Na koniec pytam: Dlaczego pomalowałeś pierwszego kwiatka na czerwono? Dlaczego drugi kwiatek jest niebieski? Dlaczego trzeci jest żółty?
Antek pokazuje na kolejne kwiatki i tłumaczy, że taka była zasada, aby dobrać kształt do koloru.
Ćw. 3
Kolorujemy Mikołaja. W tym ćwiczeniu także wykorzystujemy pytanie: DLACZEGO? Zadanie polega na tym, że dziecko otrzymuje do pokolorowania obrazek (najlepiej najbardziej oczywisty). Kiedy maluje, zadajemy pytania; Dlaczego czapka Mikołaja jest czerwona? Dlaczego Mikołaj ma czerwony nos? itd.
Ćw. 4
Luźna zabawa kartami z czasownikami i rzeczownikami. To ćwiczenie ma formę zupełnie spontaniczną. Z dużego zasobu kart losujemy przypadkowe, oznaczające czasowniki bądź rzeczowniki i omawiamy ich treść.
Np.
Pyt: Co jest na obrazku?
odp: Dużo kredek.
Pyt: Jakie są kredki?
Odp: Kredki są kolorowe. Jedna jest żółta, druga jest czerwona, trzecia jest zielona...
0 ~ komentarze