Cześć! Blog został przeniesiony pod nowy adres: www.uchowruch.pl. Za chwilę nastąpi przekierowanie :).

Ćwicz codziennie!

by - 10/25/2018



Wiadomym jest, że zawsze, jako odpowiedzialni rodzice musimy wspierać rozwój dziecka na każdym jego etapie. U nas największy problem stanowi mądre wspieranie, czyli powstrzymanie się od niewyręczania Antka w  jego określonych zadaniach (nie tylko w terapii, bardziej w życiu codziennym np. sznurowanie butów). Muszę przyznać, że to moja największa zmora. Cierpliwość. Kiedy ćwiczę z Antkiem to muszę się bardzo silnie kontrolować, żeby nie wyręczać go tylko udzielać mu takich wskazówek, które naprowadzają na właściwy tor.
 Dziś pokrótce pokażę Wam, jakie formy terapii realizujemy. Są one oczywiście różne, dostosowane do naszych niedosłuszkowych potrzeb. Jest to więc opieka audiologa i foniatry w ośrodku w Poznaniu, opieka logopedyczna, a w razie konieczności także wsparcie psychologiczne

Nasza terapia logopedyczna obejmuje kilka zakresów. Są to m.in. ćwiczenia oddechowe. Tu polecam książkę Katarzyny Szłapy pt. Cmokaj, dmuchaj, parskaj chuchaj  - ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne dla najmłodszych. Książka zawiera 35 ćwiczeń oddechowych i artykulacyjnych zróżnicowanych pod względem formy ( m.in. labirynty, historyjki obrazkowe, rysowanie po śladzie) przeznaczonych dla dzieci w wieku od 4 do 7 lat. Ćwiczenia te można wykorzystać  w pracy indywidualnej z dzieckiem w domu





Ćwiczenia głosowe czyli pracujemy nad właściwą intonacją i prawidłowym brzmieniem głosek - tutaj mamy najwięcej do zrobienia. Ćwiczenia są żmudne i |Antoś średnio je lubi poprawiamy bowiem wymowę do skutku, aż uzyskamy prawidłowe brzmienie np. przytrulimy na przytulimy, przyszłełem na przyszedłem itd.

Ćwiczenia artykulacyjne, czyli usparwnianie narządów mowy, wywoływanie niektórych głosek (to już prawie w całości za nami) oraz utrwalanie ich prawidłowej wymowy.

Bardzo lubimy ćwiczenia leksykalne, Antoś to prawdziwa gaduła, więc opowiadanie historyjek idzie mu dość gładko, oczywiście w mowie spontanicznej fleksję ma do poprawy niemniej staramy się, aby mówił jak najwięcej i poprawiamy tak, żeby go nie zniechęcić.

Ćwiczenia gramatyczne, czyli zadajemy  pytania kto? gdzie? jak? kiedy? oczekując odpowiedzi najlepiej wielowyrazowej w odmianie. 

Wprowadziliśmy także naukę czytania metodą symultaniczno - sekwencyjną ale to wiecie, bowiem niemal w każdym poście pojawia się informacja na ten temat :)


Pilnujemy treningów słuchowych w oparciu o sytuacje codzienne, ale i audiobooki, które w naszym przypadku spełniają się znakomicie, bowiem Antek uwielbia wszelkiego rodzaju słuchowiska. Kiedy później zadajemy mu pytania do usłyszanego tekstu wydaje się, że poziom zrozumienia jest w granicach 75%. 

Oczywiście to nie wszystkie ćwiczenia, jakie wykonujemy codziennie. Do tej grupy zaliczyć należy także: 


  • ćwiczenia małej i dużej motoryki (rysowanie, wyklejanie, pisanie, wycinanie, ruch - szczególnie w rytm muzyki)



  • ćwiczenia operacji myślowych (rozwiązywanie zadań, labirynty, układanie historyjek co najpierw - co później, myślenie przyczynowo-skutkowe) 

  • ćwiczenia percepcji wzrokowej (np. znajdowanie różnic na obrazkach, bądź trening na książeczkach - gdzie schował się kotek?)


  • ćwiczenie pamięci (zaczynamy uczyć się dłuższych wierszyków)
  • ćwiczenie naśladownictwa (rysowanie, pisanie)

Ot i nasze zajęcia w dużym skrócie. Pamiętajcie jednak, że jest jedna podstawowa zasada: Ćwicz CODZIENNIE !

0 ~ komentarze

Również może Ci się spodobać: